U sklopu našeg sveobuhvatnoga programa dobrobiti učenika, Više si od onoga što misliš, stručnjaci iz Instituta za profesionalni razvoj Udruge Suradnici u učenju u suradnji s učiteljima hvarskih škola, u okviru projekta Budi internet genijalac koji financira Google, rade na promicanju digitalne sigurnosti i dobrobiti u osnovnim i srednjim školama na otoku Hvaru.
U okviru našega programa Svjetioničari budućnosti, koji je usmjeren na stručno usavršavanje odgojno-obrazovnih djelatnika, kao i na dobrobit nastavnika, stručnjaci iz Instituta za profesionalni razvoj Udruge Suradnici u učenju pripremaju održavanje radionica u sklopu projekta Dobrobit u digitalnom obrazovanju financiranoga iz fondova Europske unije.
Projekt Akademici: Dica sa škoja, pod vodstvom profesorice povijesti Tarite Radonić, i program hvarske akademske izvrsnosti Otočna akademska odiseja, pod vodstvom Petre Sahlberg, započeo je uključivanjem učenika Srednje škole Hvar – izdvojene lokacije u Jelsi i Srednje škole Hvar u Hvaru. Inicijativa nastoji prikupiti i analizirati povijesne, socioekonomske i sociokulturne podatke koji se odnose na život na otoku Hvaru, kao i osobne anegdote iz djetinjstva i mladosti svih akademika s otoka. Fokus na formativnim godinama akademika, koje su često zanemarene u biografijama, nudi jedinstven uvid u djetinjstvo i život akademika otoka Hvara.
U sklopu projekta Potrebno je cijelo selo da se odgoji dijete održavat će se niz radionica za odgojno-obrazovne djelatnike, roditelje i članove lokalne zajednice. Cilj tih radionica izgradnja je platforme za suradnju koja će oblikovati mikroedukacijske ekosustave s ciljem aktivnog uključivanja u partnerstvo između roditelja i učitelja namijenjenog pružanju podrške učenicima. Pod stručnim vodstvom Borne Lulića, Marije Novak i Petre Sahlberg ovaj program predstavlja dinamičan pokušaj u kojem simfonija obrazovanja rezonira kroz harmonizirano partnerstvo nastavnika i roditelja te na taj način osnažuje međusobnu povezanost obrazovnog trokuta (učenik – učitelj – roditelj).
Naši su napori usmjereni na razvoj odgojno-obrazovnih projekata s ciljem razvoja vještina i povećanja sposobnosti odgojno-obrazovnih djelatnika u osnovnim i srednjim školama na otoku Hvaru. Specijalizirana osposobljavanja u primjeni strategije, vodstvu i implementaciji odgojno-obrazovnih projekata osiguravaju izgradnju temelja za obrazovnu izvrsnost.
Ukrcavanje na lingvističku odiseju, u okviru našeg programa hvarske akademske izvrsnosti Otočna akademska odiseja naš rječnik ima za cilj prikupiti, opisati i predstaviti jezično bogatstvo Staroga Grada. Inicijativu su pokrenuli Mladen Plančić i Petra Sahlberg, a tim predvođen doktorandima Sveučilišta u Zadru, Paulom Jurić i Andrinom Duževićem, pod mentorstvom prof. dr. Dunje Brozović Rončević, pročelnice Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, radi na sveobuhvatnom rječniku Staroga Grada kojem je cilj očuvanje, promicanje i podizanje društvene i kulturne svijesti o lokalnom dijalektu te na taj način obogatiti hvarsku kulturnu baštinu za buduće generacije.
U okviru našega programa hvarske akademske izvrsnosti Otočna akademska odiseja, tim predvođen Petrom Sahlberg radi na projektu Desetljeće akademika otoka Hvara (2025. – 2035.) kojem je cilj istražiti, proslaviti i promovirati intelektualnu i kulturnu baštinu akademika s otoka Hvara tijekom jednoga desetljeća (2025. – 2035.). Priznat kao socioantropološki fenomen, otok Hvar svojevrsni je svjetionik akademske izvrsnosti s najvećim brojem akademika po glavi stanovnika u svijetu. U izradi je biografsko-bibliografska monografija akademika otoka Hvara koja će poslužiti kao sveobuhvatan i detaljan dokument o životima hvarskih akademika. Cilj je monografije da bude svojevrsna „živuća” oporuka povijesnom očuvanju nematerijalne kulturne i intelektualne baštine te priznanje i neiscrpan izvor inspiracije budućim generacijama.
Institut Pharos aktivno traži sredstva za ovaj kiparski projekt kojem je cilj senzibilizirati zajednicu otoka Hvara, Hrvatsku i posjetitelje s bogatom kulturnom i demokratskom baštinom izradom skulptura ključnih otočkih figura iz Vrbanja, Matija Ivanića i Ante Tresića Pavičića. Ovaj će proces pomoći u revitalizaciji hrvatske i dalmatinske kiparske baštine koja je duboko ukorijenjena u ovoj regiji. I Ivanić i Tresić Pavičić bili su ispred svoga vremena u zagovaranju ljudskih prava, tolerancije i demokracije te stoga smatramo da ovim projektom možemo iskoristiti umjetnost kao poticaj Hvaru i Hrvatskoj da se upoznaju sa svojim temeljnim vrijednostima.
Štoviše, smatramo da će ova prva umjetnička faza izrade dviju skulptura pružiti osnovu za razvoj interaktivnoga programa koji će nam omogućiti da koristimo umjetnost i povijest za poučavanje budućnosti. Iskoristit ćemo niz obljetnica i komemoracija povezanih s njima u periodu od 2022. do 2027. godine kako bismo privukli pažnju javnosti putem simpozija i izložbi na kojima ćemo istražiti arhetipske motive prisutne u suvremenim umjetničkim djelima.
Institut Pharos, u suradnji s Boz Life Science Research and Teaching Institute (San Diego, CA, SAD; www.bozinstitute.org), razvija program ekologije mora i istraživanja okoliša. Istraživački pilot-projekt dio je inicijative Instituta Boz Učinak okoliša na raznolikost vrsta: skupno međunarodno istraživanje, STEM obrazovanje i program globalne politike. Riječ je o studiji procjene ekološkoga rizika koja koristi metagenomiku dagnji i kemijsku analizu uzoraka morske vode prikupljene na šest mjesta duž hvarske obale. Cilj je ovoga projekta očuvanje morske bioraznolikosti i promoviranje STEM obrazovanja. Za više informacija vidi: https://bozinstitute.org/research/projects/research-collaborations/ for more information.
U suradnji s našim partnerom Danijelom Kneževićem sa Sveučilišta Algebra, ova inicijativa ima za cilj organizirati radionice osmišljene za razvoj financijske pismenosti unutar lokalne zajednice.
Zajedničkim naporom Instituta Pharos i Ekonomskoga fakulteta u Zagrebu, Katedre za trgovinu i međunarodno poslovanje, u sklopu ovog projekta planirano je održavanje niza radionica. Tim će se radionicama nastojati olakšati veze između ključnih faktora u sektoru turizma i lokalnih otočnih poljoprivrednih proizvođača i obrtnika.
Institut Pharos u suradnji s Centrom za jugoistočnoeuropske studije Sveučilišta u Grazu i u suorganizaciji Sveučilišta u Rijeci i Interpretacijskog centra Marko Polo iz Korčule održat će u lipnju 2024. radionicu Otoci sjećanja. Radionica je dio aktualne inicijative za povijesno sjećanje na otocima, koja je usredotočena na Jadran i Mediteran iz komparativne perspektive. Na radionici će sudjelovati akademici i stručnjaci iz multidisciplinarnoga okruženja koji će govoriti o povijesnom sjećanju u kontekstu otoka. Glavna se problematika odnosi na pitanja izoliranosti i insularnosti, identitetskih problema vis-à-vis država i nacija, povezanosti i transnacionalnih mreža duž povijesnih pomorskih ruta. Radionica se nadovezuje na prethodna događanja na tu temu s ciljem uspostavljanja kontinuirane rasprave o tim pitanjima.