Pharos Institut i Boz Institut završili su terensko istraživanje pilot programa. Tijekom rujna, nekoliko učenica drugog i trećeg razreda srednje škole, profesorica biologije sa Hvara, zajedno s četiri znanstvenika iz Boz Instituta (Slika 1), rasporedili su 16 senzora u more u okolici Staroga Grada i grada Hvara te na nekoliko drugih lokacija na otoku krajem rujna (Slike 2 i 3). Navedeni senzori, postavljeni 10 dana, pasivno uzimaju uzorke (CIPS – Composite Integrative Passive Samplers) postavljeni na deset dana, prikupljaju kemikalije topljive u vodi i lipidima te se koriste za karakterizaciju više od 600 tisuća poznatih kemikalija, uključujući mnoge kancerogene, mutagene i organske industrijske zagađivače. Naš cilj je odrediti kvalitetu mora oko otoka i testirati prisutnost industrijskih kemikalija (poliklorirani bifenili, poliaromatski ugljikovodici, plastifikatori i drugi toksični spojevi).
Osim profiliranja kemijskih spojeva prisutnih u moru, naš tim je mjerio i različite parametre mora (pH, salinitet, temperaturu, otopljeni kisik, vodljivost). Prikupili smo i uzorke dagnji i morskih ježinaca na svakoj lokaciji (Slika 4). Tkiva životinja su secirana (Slika 5) i pripremljena za analizu kemijskog sastava i metagenomsko sekvenciranje, čime će se kvantificirati prisutnost bakterija, virusa, parazita i drugih mikroorganizama. Čekajući rezultate iz kemije i mikrobiologije, neka će se životinjska tkiva koristiti za profiliranje ekspresije odabranih gena i enzima.
Učenici s Hvara i tim iz Boza nastavit će raditi virtualno, obrađivati i pripremati podatke, raditi statističke analize, te pripremati znanstveni rad za predaju u recenzirani znanstveni časopis krajem zime/početkom proljeća 2025. godine.
Odjel za ekologiju i znanosti o okolišu Pharos Insituta u svom programu ima nekoliko planiranih projekata za ljetni istraživački program 2025., a uključuje 1) sekvenciranje genoma velikog morskog crva i transkripcijsku analizu njegovih evolucijski očuvanih regenerativnih gena i fiziologije, 2) određivanje rasprostranjenosti staništa i učinka vatrenog crva (Hermodice carunculata) na bioraznolikost, i 3) korelaciju porasta temperature mora s rasprostranjenosti i prevalencijom fotosintetskih morskih cvjetnica (Posidonia oceanica) oko otoka.
Ovaj pilot projekt velikodušno su podržali uredi gradonačelnika Hvara i Starog Grada, te Nautički centar otoka Hvara. Financiranje istraživanja osigurali su Statera, Inc. (Sjeverna Karolina, SAD), Boz Life Science Institute (San Diego, SAD) te Matko I Vera Miličić Zaklada, Hvar.